« Úvod | Největší zlo a největš... »

Lež má krátké nohy

... tak jí dáme chůdy

Kolik lží člověk za den slyší? Kdo ví? Nedokážu si ani představit, co bych dělal, kdybych to zjistil.

Nikdo se dnes nebojí lhát, více lidí se spíše bojí říkat pravdu. Je to snadné, zkrátka jen vypustíme do světa něco jiného, než je skutečnost. Jenom se trochu odchýlit, to nikomu neublíží. Někdy to ani nemusí být skutečnost, vždyť ji přeci každý vidí trochu jinak. Tak to řeknu po svém a pochopit to může taky každý jinak. K čertu s pravdou, není v módě. Vždyť pravda už je tak obyčejná a nudná, že ji nikdo nechce slyšet ani vidět. Lež je pravdou. Lež má pravdu. Lež má, ... lež má krátké nohy? Ne, to pravda je má kratší! Kratší a ošklivější. Lež skáče, běhá, ohýbá se a kope. Pravda jen tak stojí a nic nedělá.

Ale proč se vlastně lže? Zatajit pravdu, pozměnit pravdu, odvést pozornost, nenechat stopu, zaplašit obavy, skrýt pocity nebo prostě nevědět pravdu?

Lež má trpkou příchuť, pravda je zas syrová. Lež je třeba osladit, pravdu zase dochutit. Jedno jako druhé najednou se zdá. Ke konzumu.

Ale lež není všemocná, je jen tak silná, jako ta v nás. Čím více jí chceme věřit, tím spíše jí uvěříme. Ale poznat ji není těžké, jenom chtít a taky trochu umět.

Protože největší lež zatajujeme sami před sebou.
Lžeme si pravdu.

A na tohle jsem přišel při pomyšlení na chůdy ...

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se