« Úvod | Obrana pravdy »

Itaismus

-ismy a - ity

Lékem na naše sociální problémy jsou -ismy a -ity, které v rámci civilizovanosti, slouží k diagnostice jevů v mezilidských vztazích a jejich řešení. Nebo si to alespoň myslíme. Pohlédne-li však člověk do minulosti, nebyl nikdy žádný -ismus ani -ita dlouhodobým řešením, ba dokonce lidem často škodí. Škodí hlavně proto, protože tato umělá řešení nemají dlouhodobější význam. Je to dáno hlavně tím, podle mě, že každá generace lidí přináší novou vlnu sociálních znaků a vztahů, kterými jedná s okolím celý život, a která jsou jedinečná pro tuto generaci. Mezigenerační konflikty jsou potom jen střetem nastoleného ismu s nově nadcházejícím.


Nebo taky ne ... jenom další blábol a způsob jak upoutat pozornost lidí, kteří hledají odpovědi na otázky, které není třeba zodpovídat. Filosofovat může každý, ale kdo se někdy dobere k výsledku? Výsledku odpovídajícímu otázce? Pokud se chceme dobrat výsledku, jdeme po jedné cestě, výsledku se dobereme. Pokud hledáme odbočky a scestí, nemůžeme nikdy tu správnou cestu najít, protože ji hledáme v nekonečnu.


Nebo taky ne ... nové otázky zodpoví nové odpovědi, získáme souvislosti. Nabyté zkušenosti zúročíme a předáme naší mladé generaci. Ta pak bude pokračovat v hledání otázek i odpovědí a předá svoje zkušenosti zase dál. Svůj názor zformuje ve formě -ismů a -it a budeme doufat, že se dobere řešení.


Nebo taky ne ... život je o hledání -ismů a -it v rámci každé generace. Ať už je to blábol nebo hledání odpovědí a otázek, něco je jisté. Každá generace má svoje problémy a řešení, nikdy to neskončí, nikdy to nezačne být jinak.


Nebo třeba taky ne ...

TXT.cz
HLEDAT | UPOZORNIT
Vytvořit blog | Přihlásit se